| Truck Type | Sleeper Truck |
| Engine Make | PACCAR |
| Engine Model | MX13 |
| Engine HP | 500 |
| Trans Make | Eaton Fuller |
| Trans Model | RTLO-18913A |
| Suspension Type | Low Air Leaf |
| Front Tire Size | 295/60R22.5 |
| Rear Tire Size | 255/70R22.5 |
| Sleeper Type | Flat Top |
| Axle Configuration | Tandem |
| FA Capacity | 14,600 |
| Rear End Ratio | 3.08 |
| Wheelbase | 252" |
| GVWR | Class 8: 33,001 lb and above (14,969 kg and above) |
| Front Wheels | Aluminum |
| Rear Wheels | Aluminum |
| Trans Speed | 13 |
| 5th Wheel | Airslide |
| Sleeper Size | 58" |
| Engine Brake | Yes |
| Color | Whie/Red |
| Fuel Type | Diesel |
| Interior Color | Gray |
| Trans Type | Manual |
| Serial No. | 1NPXLP9X9LD683787 |
| Odometer | 540,433 |
3 Car Cottrell Headrack